Dailininkas Franciskas de Zurbaranas (1598-1664)
Drobė
Išmatavimai (su rėmais) 67×44 cm

Mergelė, kankinė, globėja

 Vasario 9-oji – Tarptautinė odontologų diena, švenčiama visame pasaulyje. Krikščioniškas pasaulis šią dieną mini mergelę kankinę Apoloniją, gyvenusią III amžiuje, kuri tapo patraukliu odontologus vienijančiu simboliu.

Apolonija buvo įtakingo Aleksandrijos valdininko dukra, gyvenusi imperatoriaus Filipo valdymo ir krikščionių persekiojimo laikais, įtikėjusi Kristumi. Krikščionių persekiotojų nuomone, ji rodė blogą pavyzdį aplinkiniams, kurie turėjo tikėti imperatoriaus dieviška kilmę. Apie jos kankinystę yra keletas legendų. Viena pasakoja, kad pagonims sukilus prieš krikščionis Apolonija buvo užpulta pagonių minios, reikalaujančios atnašauti stabams. Kai Apolonija atsisakė tai daryti, minia apmetė ją akmenimis ir išmušė dantis. Kita legenda pasakoja, kad ji buvo suimta ir kankinta, kad išsižadėtų savo tikėjimo. Tačiau Apolonija atsisakė piktžodžiauti prieš Kristų. Tuomet budelis replėmis išrovė jai dantis, o minia, stebėjusi kankinimą, grasino ją gyvą sudeginti. Apolonija paprašė, kad ją atrištų pasimelsti, o po maldos pati šoko į ugnį. Tai įvyko 249 metais, o šis drąsios moters pavyzdys tveriant kančią  pakerėjo žmones, kad gimė trečioji legenda pasakojanti, jog kenčiant dantų skausmą reikia tik ištarti Apolonijos vardą ar paprašyti jos užtarimo ir skausmas atlėgs.

300-aisiais metais Apolonija paskelbta šventąja kankine ir jos kultas greitai paplito po visą Europą. Nors Eusebijus „Bažnyčios istorijoje“ Apoloniją vadina „sena mergina“, bet, kaip ir dauguma šventųjų mergelių ji simboliškai yra vaizduojama jauna stovinti, vilkinti ilgu rūbu ir apsiaustu, rankose laikanti palmės šakelę (kankinių simbolį) ir reples su dantimi (jos kankinimo įrankį). Ilgą laiką buvusi dantų skausmą kenčiančių globėja šv. Apolonija XVIII a., P. Fušaro dėka, tapo odontologų globėja.